Налаштування доступності

bgb
 
 
 
 

Науковці Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького стали співорганізаторами II Міжнародної наукової конференції «Польща та Україна в геополітичній перспективі: історія та сучасність».

Захід відбувся 28—29 квітня 2025 року на базі Факультету історії Варшавського університету, який виступив організатором події. Співорганізатором конференції став Факультет політичних наук та журналістики Університету ім. Адама Міцкевича в Познані, ННІ міжнародних відносин, історії та філософії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького та Музей польських дітей-жертв тоталітаризму в Лодзі. Партнером конференції виступив польський Банк крайового господарства. Почесний патронат над подією надало Польське товариство політичних наук.

Мета конференції — рефлексія над значенням геополітичних факторів в історії Польщі та України (як в історичній, так і в сучасній перспективі).

До наукового комітету заходу увійшли представники ЧНУ: доцент, директор ННІ міжнародних відносин, історії та філософії Андрій Касян, докторка історичних наук, професорка Ольга Морозова, проректор з наукової та інноваційної діяльності, доцент Олександр Спрягайло, докторка історичних наук, професорка Наталія Земзюліна.

Науковим секретарем конференції виступила докторка історичних наук, професорка Ольга Морозова.

Професорки Ольга Морозова та Наталія Земзюліна увійшли також до організаційного комітету конференції.

У заході взяли участь 63 дослідники з України, Польщі, Франції.

Почесним гостем форуму став Олександр Черевко — ректор Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького.

Урочисте відкриття форуму, яке відбулося 28 квітня, модерувала Ольга Морозова.

Конференція розпочалася інавгураційною секцією «Партнерство під тиском: Польща та Україна в обличчі змін геополітичного устрою в світі». Модератор: Богдан Завадевич, директор департаменту аналіз економічно-геополітичних ризиків Банку крайового господарства.

Інавгураційні доповіді представили др габ. Катажина Блаховська «Księstwo Halickie XII-XIV w. — potęga kształtującego się regionu Europa Środkowo-Wschodnia, czy “marchia na rubieży Rusi”?» (Галицьке князівство XII-XIV ст. — сила Центрально-Східної Європи, чи «маркграфство на рубежі Русі»? Погляди українських та польських істориків»; проф. Бартош Гордецький та др Магдалена Лоренц «Wolność akademicka w Ukrainie w kontekście agresji rosyjskiej — diagnozy, transformacje, perspektywy» (Академічна свобода в Україні в контексті російської агресії - прогнози, трансформації, перспективи); проф. Наталія Земзюліна та Єгор Земзюлін «Співпраця України та Польщі як основа культурно-цивілізаційної та геополітичної стратегії регіону» та др Анджей Яніцький «Współpraca polsko-ukraińska w dotychczasowej działalności Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi» (Польсько-українська співпраця в діяльності Музею польських дітей — жертв тоталітаризму в Лодзі).

Вчені працювали у складі 8 секцій. Були порушені питання українсько-польських взаємин протягом віків в історичних та політологічних перспективах, а також у практичних дискурсах XX-XXI ст.; Польщі, України, Росії, Білорусі, Литви, Латвії та Естонії у геополітичних концепціях XIX-XXI ст.; вторгнення Росії в Україну та викликів для Польщі (політичних, економічних, дипломатичних та безпекових), квестії України, Польщі та Європи після війни — перспективи українсько-польської співпраці та інтеграції з Європейським Союзом та місця України та Польщі в глобальній та регіональній архітектурі безпеки.

Науковці ЧНУ ім. Богдана Хмельницького дискутували на такі теми: «Ян Станіславський: художник на межі польської та української культур» (др Оксана Пушонкова), «Перспективи розвитку українсько-польських відносин» (Сергій Рубан), «Війна в Україні як війна цивілізації? Повномасштабне вторгнення Росії в Україну як кульмінаційний момент практичної реалізації концепції «Русского мира»» (проф. Ольга Морозова, у співавторстві з Кшиштофом Констанчуком (Варшавський університет), др Анжела Іржавська «Поглиблення інтеграційної взаємодії між Україною та Європейським Союзом».

Під час VII секції директор Південно-Східного наукового інституту в Перемишлі, проф. Станіслав Стемпєнь зробив презентацію публікацій Фундації «Wolność i Demokracja» на тему війни в Україні.

Після завершення дискусій Ольга Морозова підсумувала захід, подякувала учасникам за роботу, адміністрації Варшавського університету та партнерам за можливість реалізації такої важливої наукової події. Вчена наголосила на тому, що із початком повномасштабної російської агресії в Україну 24 лютого 2022 року українсько-польські відносини вийшли на принципово інший рівень, почала формуватися нова геополітична перспектива для України та Польщі. І сьогодні украй важливо не втратити цю унікальну можливість розвитку стабільного, сильного й прогресивного українсько-польського союзу.

 

ННІ міжнародних відносин, історії і філософії