Черкаський національний університет входить до складу Українського дослідницького соціального консорціуму з часу його заснування.  

Сьогодні на базі Центру аналітичних досліджень «PRAGMA» ЧНУ відбувся круглий стіл із питань розширення напрямів діяльності та залучення до науково-дослідних програм Українського дослідницького консорціуму науковців університету.

Учасники — члени правління Українського дослідницького соціального консорціуму (УДСК): Анатолій Кінах, президент Українського союзу промисловців і підприємців, та Олександр Білецький, президент ВГО «Європейський рух в Україні», а також експерти та наукові консультанти Центру «PRAGMA».

«Прагма» — учасник Українського дослідницького соціального консорціуму (УДСК). 

— Я бував в університеті раніше, але те, що побачив сьогодні, мене приємно вразило. Природно, що заклад в умовах конкуренції утримує високі рейтингові позиції. Ми вирішили провести саме тут робочі заходи з підготовки розширеного засідання Українського дослідницького соціального консорціуму, яке відбудеться 10 лютого в Києві. Навколо нього об’єдналися десятки українських університетів. Нам необхідно формувати стратегію розвитку України як сучасної демократичної конкурентоспроможної держави, займатися вивченням громадської думки, сприяти діалогу держави з громадянським суспільством, підготовці фахівців, вивчати міжнародний досвід задля гідної інтеграції України в світовий політичний та економічний простір. Без наукового супроводу цього досягнути неможливо. Результати сьогоднішнього круглого столу в Черкаському національному університеті ми зафіксуємо на засіданні правління Українського дослідницького консорціуму. Упевнений, коли держава, влада, суспільство об’єднають свої зусилля, тоді рішення відповідатимуть національним інтересам України і тим принципам, на які вона взяла курс. Нині необхідно вивчати суспільну думку. Дуже важливо, щоб влада на всіх рівнях знала резонансні проблеми, що турбують людей, і на цій основі мала чітку діагностику реального стану справ в державі, — зазначив Анатолій Кінах

Центр аналітичних досліджень «PRAGMA» Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького успішно функціонує із 2017 року і вже має досвід вивчення суспільних настроїв. Тут проводять дослідження з соціально-економічних, екологічних, політичних та інших питань.  

— Створення цього Центру себе повністю виправдало. Наш науковий потенціал служить на користь суспільству, допомагає у виробленні стратегії, тактики у будь-якій сфері діяльності, для прийняття правильних управлінських рішень. Є запит на роботу наших фахівців і є відповідний зиск університету від цього. Крім усього, це навчальна практика для наших студентів, — зазначає ректор Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Олександр Черевко.

За словами ректора, на підставі досліджень «PRAGMA» науковці простежують загальні тенденції, настрої людей, їхнє ставлення до ситуації в державі. Це дає можливість визначати проблеми, що найбільше турбують населення, дізнаватися їхнє ставлення до політичного курсу держави.

«PRAGMA» також проводить дослідження для допомоги органам місцевого самоврядування, органам влади в реалізації регіональної політики.

Олександр Черевко поінформував про нові перспективні напрями, які відкрилися перед університетом у зв’язку з цією діяльністю.

Зокрема, будуть проводитися курси підвищення кваліфікації для посадовців органів місцевого самоврядування. Після здійснення адміністративної реформи в Україні обов’язки службовців місцевих рад радикально змінилися і розширилися, законодавча база теж зазнала змін. Водночас після місцевих виборів суттєво оновився депутатський корпус. Таким чином назріла необхідність навчити новообраних депутатів, керівників місцевих громад, старост ОТГ, аби вони були якомога ефективнішими в своїй діяльності.

Про авторську програму підвищення кваліфікації фахівців органів місцевого самоврядування розповіла кандидат політичних наук, експертка «PRAGMA» Олександра Дем’яненко.

Вона розкрила суть програми і наголосила, що розроблена вона була, у тому числі як результат соціологічних досліджень, проведених Центром «PRAGMA»

Про розвиток соціологічного напряму в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького розповіла Олена Астапова, кандидатка філософських наук, доцентка кафедри філософії та релігієзнавства. Науковці не обмежилися навчальними дисциплінами, вони створили школу інтерв’юера, де навчитися проводити соціологічні дослідження можуть всі охочі. Проводяться також соціологічні студії, тематичні тренінги. За результатами цієї роботи науковці готують статті з результатами досліджень.

Олександр Білецький, президент ВГО «Європейський рух в Україні», член правління УДСК розповів, чому так важливо проводити соціологічні дослідження і залучати до цієї діяльності інтелектуальну еліту держави, представників вищої освіти.

— Кожна держава, кожен народ виборює собі місце під сонцем. Ми також вчимося бути суб’єктними. Для цього треба мати стратегію, знати реальну ситуацію. І треба змінити сам спосіб мислення, виховати нове покоління не наймитами, а творцями.

В обговоренні питань взяли участь перший проректор, професор, кандидат історичних наук, заступник директора Центру «PRAGMA» Василь Мойсієнко, а також наукові консультатни «PRAGMA» — директорка ННІ міжнародних відносин, історії та філософії, очільниця Центру гендерних досліджень, професорка, докторка історичних наук Наталя Земзюліна, директор ННІ педагогічної освіти, соціальної роботи і мистецтва, професор, доктор педагогічних наук Тимофій Десятов.

— Ми виграємо, якщо єдині, — підсумував Олександр Черевко. — Якби у нас політика була єдина для всіх, ми б не мали проблем. В основі цієї політики має лежати незалежність, національна економіка, національна культура, мова, прагнення до духовної єдності. І в центрі політики має стояти людина — як громадянин, господар, як особистість. Яка не купляється і не продається на виборах, яка може реалізувати свою справу.

Саме для досягнення цієї мети потрібен такий діалог, який ведемо ми сьогодні. І він повинен вестися на всіх рівнях.

У цьому контексті створення УДСК необхідне, щоб доносити суспільству, представникам влади правду, якою б вона не була.

 

 Довідково: УДСК — всеукраїнська незалежна науково-дослідницька та навчально-практична інфраструктура. Її діяльність полягає у проведенні опитувань, що вимірюють соціальні настрої, настанови та поведінку; створенні бази для широкого залучення фахівців — докторантів, аспірантів, студентів для проведення соціально-політичних обстежень (як емпіричних, так і теоретичних) актуальних проблем українського суспільства; залучення науковців до реалізації конкретних науково-дослідних програм; розширенні напрямів діяльності науково-дослідних частин закладів вищої освіти; створенні відповідних умов аспірантам та докторантам для організації і проведення соціально-політичних досліджень, як у межах власних наукових проєктів, так і проєктів консорціуму; забезпечення навчальної, навчально-виробничої практики для студентів, зацікавлених факультетів закладів вищої освіти; організація взаємодії між підрозділами (факультетами) ЗВО України та інших країн у реалізації спільних дослідницьких проєктів тощо.  

Пресслужба Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького