bgb
bgb
 
 
 

Із 30 листопада 2023 року в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького розпочалася реалізація міжнародного дослідницького проєкту Жана Моне «Виклики та можливості дипломатії ЄС щодо культурної спадщини в Україні» / Challenges and opportunities of EU heritage diplomacy in Ukraine», 101127459 – HER-UKR — ERASMUS-2023 (30 листопада 2023 — 30 листопада 2026). Проєкт, що об’єднує 15 закладів вищої освіти, координує Католицький університет Льовена (Бельгія). Учасниками проєкту є університети Гонконгу, Грузії, Естонії, Канади, Німеччини, Нової Зеландії, США, Франції, Чехії, Швеції, два університети Великої Британії та два українські університети — Національний університет «Києво-Могилянська академія» і Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького. Проєкт, який розглядає роль культурної спадщини у зовнішній діяльності ЄС, об’єднує на міждисциплінарних засадах спеціалістів із питань зовнішньої політики ЄС, політики пам’яті Східної Європи та культурних практик.

Підготовчий період запуску проєкту передбачав узгодження і підписання партнерських угод та розроблення загального Плану управління проєктом з боку його керівника — Католицького університету Левена (Бельгія) 23 лютого 2024 року. План управління проєктом був доведений до відома всіх його учасників на загальних зборах, проведених в онлайн режимі.

Наразі проєкт має свій сайт (https://www.kuleuven.be/her-ukr/index.htm), де можна ознайомитися із завданнями проєкту, командами його виконавців та основними новинами, що стосуються проєкту. Керівником проєкту від ЧНУ, професоркою Світланою Жаботинською, 25 березня 2024 року була зроблена доповідь про проєкт на засіданні ректорату ЧНУ імені Богдана Хмельницького.

У межах проєкту Черкаським національним університетом імені Богдана Хмельницького разом з Кентерберійським університетом (Нова Зеландія) виконується робочий пакет «Стратегічна комунікація щодо української спадщини». Завданнями, запланованими на поточний 2024 рік, є (1) моніторинг світової преси щодо висвітлення нею статей про українську спадщину та (2) розроблення і пілотна апробація інформаційної е-платформи УКРОПЕДІЯ (УКРаїнський ОПір), що генерує дібрану з Мережі англомовну й українськомовну інформацію про українську спадщину і систематизує цю інформацію за когнітивною онтологією, яка уможливлює швидкий тематичний пошук необхідного матеріалу.

Моніторинг світової преси за 22 лютого 2022 р – 30 липня 2024 р. Протягом лютого-березня 2024 р. командою керівників моніторингу світової преси (професоркою Наталією Чабан /UC/, докторкою Дарією Кузнецовою /UC/ та професоркою Світланою Жаботинською /ЧНУ/) було здійснено вибір світових видань для аналізу наданих у них публікацій про українську спадщину і розроблено всебічну процедуру аналізу змісту цих публікацій за докладною Google-формою. 23 березня 2024 р. команда українських і новозеландських науковців, під час інавгураційної онлайн зустрічі була ознайомлена з досліджуваним матеріалом та принципами його аналізу. Підведення його перших результатів відбулося 13 травня 2024 року, коли були з’ясовані положення, що потребують перегляду або удосконалення.

Удосконалена процедура аналізу, яка усунула низку зауважень, що виникли на початку роботи, була доведена із відповідним методичним супроводом до відома науковців наприкінці червня 2024 року (обговорено на онлайн зустрічах 22 червня командою ЧНУ і 27 червня командами ЧНУ і Кентерберійського університету). Наразі команда науковців ЧНУ (д.ф.н. О. П’єцух, к.ф.н. Т. МакГауєнвикл. Л. Нечипоренко, магістри А. Черненко і Є. Доценко) зібрали понад 910 публікацій про українську спадщину (лютий 2022 р. – травень 2024 р.), наданих в американських, британських, німецьких, польських, італійських, угорських ЗМІ та на європейському інформаційному телеканалі Euronews. Опрацювання даних має завершитися наприкінці серпня звітами для доповідей на конференції, яка відбудеться у м. Левен (Бельгія) 23-25 жовтня 2024 року.

Розроблення і пілотна апробація інформаційної е-платформи УКРОПЕДІЯ. Розбудова ідеї е-платформи УКРОПЕДІЯ, здійснювана в січні-лютому 2024 року (проф. Світлана Жаботинська), завершилася її робочим варіантом, обговореним і узгодженим із науковцями Кентерберійського університету (проф. Наталією Чабан і д-р Дарією Кузнецовою) та ЧНУ імені Богдана Хмельницького (проф. Анатолієм Чабаном і проф. Наталією Земзюліною). 19 березня 2024 року доопрацьований проєкт УКРОПЕДІЇ було представлено керівникам дигітальної лабораторії Кентерберійського університету проф. Крістоферу Томсону та проф. Джеффрі Форду, які забезпечують технічне втілення інформаційної е-платформи (термін завершення – 2026 рік). У квітні – червні 2024 року відбулася перевірка пілотної версії добору матеріалів для УКРОПЕДІЇ, у якій брали участь 63 студенти ННІ іноземних мов (бакалаври і магістри). У результаті було відібрано і проанатовано понад 330 інтернет-матеріалів (відео і статей, переважно англійською мовою). Матеріали відповідали різним темам двох інформаційних просторів е-платформи – «Українська спадщина» та «Українська спадщина, атакована Росією».

Результати пілотного проєкту УКРОПЕДІЇ будуть представлені на конференції в Левені (Бельгія) 23-25 жовтня 2024 року. Зважаючи на успіх пілотного проєкту, планується залучити до його реалізації різні ННІ і факультети ЧНУ імені Богдана Хмельницького, для чого у серпні 2024 року буде створено міждисциплінарну наукову групу, що забезпечує добір матеріалу, а також редколегію, відповідальну за змістовність і якість інформаційного контенту та його відповідне оформлення.


 Світлана Жаботинська, професорка, керівник групи науковців Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького