На інтерактивній просвітницькій платформі Черкаського обласного художнього музею традиційно проводяться спільні заходи зі студентами ННІ історії, міжнародних відносин і філософії.

Це — подіумні дискусії, обговорення, творчі зустрічі студентів із художниками, виставки і проєкти яких виявились найбільш резонансними. Ці зустрічі ініціює Оксана Анатоліївна Пушонкова, кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії і релігієзнавства Черкаського національного унверситету імені Богдана Хмельницького, залучаючи до модерації та роботи спікерів студентську молодь.

Проєкти Володимира Яковця у Черкасах — завжди подія. Особливо для тих, хто цікавиться філософією мистецтва. «DIALOGUES 10» — це проєкт постсучасного рівня, що презентує різні світоглядні платформи і парадигми мислення.

Улистопаді відбулася творча зустріч із Володимиром Яковцем як арткуратором цієї масштабної виставки. Карантинні обмеження в цьому році не дали можливості зібратися разом, проте виставка ще діятиме кілька тижнів і її можна відвідати, дотримуючись правил дистанціювання.

Студентів чекала захоплива подорож залами музею, в експозиційному просторі яких цьогоріч презентовано близько 100 робіт митців із України, Греції, Ірану, Канади, Китаю, США, Мексики, Німеччини, Польщі, Росії, Франції, Швеції, Японії тощо. Цього року міжнародна виставка сучасного мистецтва «DIALOGUES 10» проходить за підтримки благодійного фонду Миколи Бабака «Культурна спадщина і сучасне мистецтво України».

На виставці представлений широкий діапазон різножанрових робіт, виконаних і професійними художниками, і початківцями, яким від 6-ти до 70-и років.

«DIALOGUES» — щорічний проєкт, історія якого розпочалася у 2010 році. Він вже є новою традицією. Володимир Яковець створює комунікаційний простір для спілкування на різних рівнях: твору з глядачем, художника з художником, глядача з глядачем. Такі проєкти, що діють у часі, відображають певну емоційну культуру епохи. Тому надзвичайно цікаво прийти та подивитися, як час змінює цю культуру.

У заході взяли участь студенти ЧНУ імені Богдана Хмельницького. Разом із художником знаходили відповіді на запитання:

— Якою є загальна тема «Діалогів» і чи має тематичну спрямованість кожна з виставок, зокрема цьогорічна? Якщо так, то які актуальні теми пропонують цьогорічні «Діалоги»?

— У чому принципова відмінність проєктів «Діалоги» і «Антракти»?

— Якими є критерії відбору робіт на виставку?

— Як створювався комунікаційний та експозиційний простір цьогорічної виставки?

— Що трапляється зі старими медіумами, коли на зміну їм приходять нові?

— Якими є особливості сучасного мистецтва у цифрову добу та у добу перманентного карантину?

Художник на цей раз розкрив таємниці творчої лабораторії арткуратора, специфіку спілкування з художниками з інших країн та розповів про найбільш знакові зустрічі з ними у міжнародних проєктах. Учасники заходу мали можливість простежити, як народжується ідея і як вона втілюється у життя.

Художник також розповів про твори відомих черкаських художників Севастяни Федоренко, Ігоря Солодовнікова, Олександра Шепенькова, Оксани Бюшан (Литвиненко), Григорія Малорода та ін.. Мали можливість побачити нову роботу наймолодшої учасниці (їй 6 років!) виставкового проєкту 2018 року «Щось цікаве...» Агати Кравченко. Тоді Володимир Яковець як досвідчений арткуратор поєднав в одному візуальному просторі творчість Олександра Шепенькова і Агати, дорослого і дитини, чим спонукав до роздумів про абстрактне мистецтво і природу творчості.

Проблема природи творчості набула актуальності й на цьому проєкті.

Володимир Яковець не лише талановитий художник і арткуратор, але й прекрасний педагог, який присвячує значну частину життя викладанню у дитячій школі імені Данила Нарбута. Він розповів про роботи своїх вихованців та вихованців інших викладачів дитячої художньої школи, що також представлено в експозиції, особливості творчого процесу, джерела творчої наснаги, умови розкриття таланту обдарованих дітей.

У межах зустрічі розповіла про свої роботи, розкрила особливості народження задуму та секрети деяких авторських технік черкаська художниця Севастяна Федоренко. «Родзинкою» виставки стала її «Astra-vita», яка є відображенням поліфонічного світосприйняття сучасної людини та поєднує різні візуальні мови у єдиному гармонійному просторі.

Також звернулися разом із Володимиром Яковцем до творів, які виявилися найбільш резонансними для відвідувачів-черкасців — цифрова графіка М. Каго (Щвеція), роботи В. Козіна (Росія), C. Rothmanа (Німеччина), J. Inigo (Франція), Kai Sawabe (Японія)… Взагалі, роботи можна було б перелічити усі — кожна з них є унікальною!

На питання «Чи врятує краса світ?» Володимир Яковець відповів: «Однозначно, так!»

Інтерв'ю арткуратора виставки «Діалоги» Володимира Яковця

 

Оксана Пушонкова, доцент кафедри філософії і релігієзнавства