20 лютого в Україні щорічно відзначають День Героїв Небесної Сотні.

Ми вшановуємо пам’ять тих громадян, завдяки яким було змінено перебіг історії нашої держави під час подій Революції Гідності, тих, хто ціною власного життя захищав ідеали демократії, відстоював права та свободи людини, європейське майбутнє України. Цьогоріч, під час повномасштабної війни, низка подій проходить під гаслом «Небесна Сотня — перші герої російсько-української війни». 

У Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького у ці дні проводять тематичні просвітницькі заходи.  

20 лютого студенти, що прийшли на навчання, вшанували героїв хвилиною мовчання. Ректор Олександр Черевко поспілкувався з майбутніми офіцерами, які навчаються на кафедрі військової підготовки.

А ввечері ректор, проректори, викладачі, працівники, студенти разом із керівництвом області, міста, військовими та патріотичною спільнотою Черкащини  біля пам’ятного знака «Борцям за волю України» вшанували подвиг патріотів.

Підсумує цей тиждень Благодійний ярмарок на підтримку Збройних сил України.

Ректор Олександр Черевко:

— У День пам’яті Героїв Небесної Сотні зустрівся зі студентами кафедри військової підготовки Черкаського національного університету. Поговорили про значення національно-патріотичного виховання як основи формування переможного духу у війні з росією. Подякував їм за мужність і за вибір, який вони зробили, прийнявши рішення про отримання військової спеціальності.

За 31 рік Україна пройшла величезний шлях до своєї повної незалежності від росії. Ми зараз платимо страшну ціну, але точно знаємо, куди йдемо. Як знали ті, хто століттями прагнули звільнитися з-під впливу тюрми народів, як би вона себе у різні часи не називала: московське царство, російська імперія чи срср. Як знали це учасники двох українських революцій ХХІ століття і розстріляні майданівці. Цьогоріч їх вшанування проходить під гаслом «Небесна Сотня — перші герої російсько-української війни».

Вклоняємося всім, хто вже віддав за Україну своє життя, дякуємо цивілізованому світу за підтримку, тримаємо стрій!

Нагадаємо: День пам'яті Героїв Небесної Сотні —  це нагадування про високу ціну свободи й про цінності, за які дотепер воює Україна.

Гідність, свобода, відвага, єдність, честь стали головними об'єднавчими цінностями Революції Гідності.

Майдан перестав бути назвою місцевості. Він став символом Свободи. Саме тому Революцію Гідності, як і протестний рух 2004 року, і Революцію на граніті, можна вважати продовженням Української революції, визвольних змагань часів Другої світової війни.

Про це йдеться на сайті Українського інституту національної пам’яті.

Революція Гідності стала наймасштабнішим протестом у новітній історії України, боротьбою українських громадян за свої права і демократичний європейський вибір.

«Небесною Сотнею» називають загиблих учасників Революції Гідності.

Герої Небесної Сотні — уособлення людської, громадянської та національної відваги й самовідданості.

Героями Небесної Сотні стали люди, різні за віком, статтю, освітою, з різних куточків України та з-за кордону. Серед них були успішні підприємці й пенсіонери. Найстаршому — Іванові Наконечному — виповнилося 82 роки, а наймолодшому — Назарієві Войтовичу — лише 17.

Євромайдан увійшов в історію України як символ і взірець жертовності, патріотизму та героїзму. Він укотре підтвердив те, що у найкритичніші та найважливіші періоди нашої історії знайдуться герої, ладні пожертвувати власним життям заради майбутнього України як незалежної демократичної держави. Саме на 20 лютого припадає пік розстрілів Героїв Небесної Сотні у центрі Києва. Цього дня у середмісті столиці загинуло та отримало смертельні поранення близько 50 осіб.

Революція Гідності засвідчила: українці не просто обрали шлях до Європи, а й готові за нього боротися, відстоюючи власні права та свободи. У світі Україну почали сприймати як державу з власною самобутністю, історією та гідністю, і, головне, державу, яка здатна захистити суверенітет.

Більше інформації про цей день, хронологію подій, повний список Героїв Небесної Сотні та їхній героїчний чин у інформаційних матеріалах Українського інституту національної пам’яті 

 

Рекомендовані фільми про Революцію Гідності, зокрема події 18–20 лютого 2014 року:

1. «Зима, що нас змінила» (7 фільмів), режисер Володимир Тихий (2013–2014).

2. «Майдан», режисер Сергій Лозниця (2014).

3. «Правда Майдану», режисери Андрій Солоневич, Дмитро Ломачук (2014).

4. «Зима у вогні», режисер Євген Афінєєвський (2015).

5. Відеоматеріали на тему Майдану та про діяльність Національного музею Революції Гідності можна знайти на музейному YouTube каналі

Рекомендована література про Революцію Гідності, зокрема Героїв Небесної Сотні

 1.  Майдан від першої особи. 45 історій Революції Гідності. – К.: К.І.С., 2015.

2.   Майдан від першої особи. Мистецтво на барикадах. – Вип. 2. – К.: К.І.С., 2016.

3.   Майдан від першої особи. Регіональний вимір. – Вип. 3 [у 2 ч.], ч. 1: Автономна Республіка Крим – Луганська область. – К.: К.І.С., 2017.

4.   Майдан від першої особи. Регіональний вимір. – Вип. 3 [у 2 ч.], ч. 2: Львівська – Чернігівська області. – К.: К.І.С., 2018.

5.   Майдан. Пряма мова. – Книга 1. – К.: Національний музей Революції Гідності, 2019.

Більше інформації про видання, присвячені Революції Гідності та Героям Небесної Сотні, можна знайти на сайті Національного музею Революції Гідності у розділі «Бібліотека Музею Майдану» 

 

Інтернет-посилання

Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності 

Сайт «Небесна сотня»

Сайт «Небесна сотня». 

Сайт «Герої України».  

Сайт ГО “Небесна Сотня

Три дні перед весною