У межах співпраці кафедри українського мовознавства і прикладної лінгвістики Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького зі стейкхолдерами освітніх програм організовано гостьову лекцію «Актуальність лінгвістичної авторознавчої експертизи в кримінальних провадженнях», яку прочитала Євгенія Ковкіна, кандидат філологічних наук, завідувач лабораторії мистецтвознавчих, лінгвістичних та психологічних досліджень Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса» (м. Харків), фахівець-практик, яка має досвід роботи у сфері експертології 20 років.

Актуальність пропонованої теми лекції зумовлена передусім викликами воєнного часу — наявністю численних медіапублікацій та дописів у соціальних мережах, що підлягають семантико-текстуальним дослідженням щодо наявності в них ознак конфліктогенності контенту. Такі заходи мають не лише пізнавальне, а й практичне значення, оскільки викладачі кафедри українського мовознавства і прикладної лінгвістики також залучені до проведення семантико-текстуальних досліджень. У березні 2022 року  створено комісію з лінгвістичних експертиз ЧНУ імені Б. Хмельницького.

Пропонована тема відповідає навчальній програмі дисципліни «Лінгвістична експертиза» для студентів освітнього ступеня «магістр», які навчаються за освітньою програмою «Прикладна лінгвістика». До заходу доєдналися й здобувачі спеціальностей «Філологія (українська мова і література)», «Середня освіта (українська мова і література)», «Журналістика» та ін.

Долучилися також черкаські експерти: Анна Стромило, кандидат психологічних наук, судовий експерт у галузі психологічних досліджень Черкаського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції, поліграфолог, член Всеукраїнської асоціації поліграфологів, яка нині здобуває ще один освітній ступінь магістра зі спеціальності «Філологія (прикладна лінгвістика)» у ЧНУ імені Б. Хмельницького з метою розширення сфери професійної діяльності, та Алла Собко — судовий експерт Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз СБУ в УСБУ в Черкаській області, випускниця спеціальності «Середня освіта (українська мова і література)» (2022 р.). Приєдналися також колеги-науковці й студенти із закладів вищої освіти Києва, Житомира, Запоріжжя, Дніпра, Харкова, Умані, Хмельницького.

Лекцію проведено на платформі Google Meet, навчальний матеріал доповнений змістовною мультимедійною презентацією. Євгенія Ковкіна ознайомила зі специфікою проведення авторознавчих експертиз, орієнтовними запитаннями лінгвістові-експерту, ефективними методиками, а також продемонструвала приклади з останніх судових справ. Слухачі мали змогу поставити запитання, висловити свої думки, долучитися до дискусії та отримати кваліфіковані відповіді.

Лекція була ефективною, змістовною, практично орієнтованою, а тому представлена інформація зацікавила студентів, спонукала їх відчути важливість обраної професії та надзвичайну актуальність набуття лінгвістичних компетентностей. Подібні заходи покликані не лише поглиблювати знання студентів із навчальних дисциплін, увідповіднювати підготовку фахівців із вимогами ринку праці, а й розширювати можливості майбутнього працевлаштування здобувачів.

Організатори сподіваються, що такі заходи забезпечать поглиблення співпраці між Черкаським національним університетом імені Богдана Хмельницького та Національним науковим центром «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса», сприятимуть налагодженню комунікації викладачів, науковців, студентів та практиків.

Кафедра українського мовознавства і прикладної лінгвістики