Делегація Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького 27 квітня 2024 року побувала в Тернівському ліцеї Тернівської сільської ради Черкаської області.

Поїздка відбулася на запрошення Анатолія Шулежка — директора ліцею, заслуженого працівника фізичної культури й спорту України, отамана Тернівської козацької сотні імені Івана Сірка. Метою зустрічі було вивчення досвіду козацької педагогіки, якою славиться цей навчальний заклад.

Основу делегації склали викладачі й студенти, які належать до козацької сотні університету. Запропонований формат зустрічі виявився вдалим, бо дав змогу вирішити відразу кілька науково-освітніх та виховних завдань, зокрема провести усноісторичні дослідження з проблем козацької педагогіки, узяти участь у показових спортивних заняттях.

Понад годину тривала екскурсія по чотирьох музеях ліцею. Усі вони мають патріотично-краєзнавче спрямування. Особливий інтерес гостей викликали експозиції, присвячені подвигу випускників закладу у відбитті російської агресії.

Колектив Тернівського ліцею має унікальні здобутки у Всеукраїнській дитячо-юнацькій військово-патріотичній грі «Сокіл» («Джура»). Виховання джур на системній основі тут здійснюється з 2010 року. Сьогодні заклад має три рої, що об’єднані в курінь і гуртують учнів, відповідно, молодшого, середнього та старшого віку. Завдяки місцевій владі, спонсорам, а головне — учительському колективу, його директору цей козацький підрозділ добре оснащений формою й усім необхідним.

У межах заходу вчителі ліцею прослухали лекцію «Московська агресія та чинники української Перемоги». Після неї відбулася дискусія з питань сучасних комеморативних практик (церемоній, ритуалів). Присутні зійшлися на думці, що цілі українського спротиву агресії спонукають швидше відмовлятися від совєтських традицій, віддавати пріоритет національній героїці. Делегація університету підтримала ініціативу колективу закладу про відзначення високою державою нагородою справжнього патріота, мужнього захисника України, головного сержанта 1 піхотної роти, 99 ОПБ, 61-ї Окремої механізованої степової бригади Степана Педченка (посмертно).

Зустріч виявилася взаємокорисною для господарів і гостей. Принагідно висловлюємо щиру вдячність Анатолію Васильовичу, усьому колективу Тернівському ліцею за гостинність.

Все буде Україна!

Юрій Присяжнюк, директор НОЦ Українського козацтва, професор.