В ННІ міжнародних відносин, історії та філософії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького відбувся міжкафедральний теоретичний семінар «Перша світова війна: тектонічні зрушення свідомості, новації техніки, економіки та політичного життя».

Семінар був організований кафедрою археології та спеціальних галузей історичної науки, а до участі долучилися всі кафедри навчально-наукового інституту. Приводом для проведення заходу стала 110-а річниця від початку першої світової війни та сучасне міжнародне життя і воєнно-політична ситуація навколо України, події російсько-української війни.

Широке коло питань початку ХХ ст., а також подальших епох порушив завідуючий кафедрою археології та спеціальних галузей історичної науки професор Анатолій Морозов, пов’язавши з першою світовою війною цілий цикл політичних, економічних та гуманітарних проблем ХХ і ХХІ ст.

Професор  Ігор Фареній у доповіді «Перша світова війна та світові тенденції розвитку людства» звернув увагу учасників семінару окремі тенденції, які викликані чи продовжуються до сьогодення з часів першої світової війни: знецінення людського життя, стабільність форм ведення воєнних дій, криза методології пізнання у зарубіжній історичній науці. З доповіддю «Важка промисловість східно-українських територій часів «Великої війни» виступила професорка Лариса Синявська, яка познайомила учасників семінару зі станом економіки українських земель в роки війни, специфікою економічного життя та досвідом промислової політики в умовах воєнних дій. Професор Віталій Масненко у доповіді «Пам’ять та амнезія про «Велику війну» (альтернативні меморіалізації загиблих у Першій світовій)» представив історію та форми увічнення учасників і жертв першої світової війни у різних державах світу, їхню політику історичної пам’яті щодо першої світової війни.

Доповіді викликали велике зацікавлення учасників теоретичного семінару, запитання до виступаючих та виступи в обговоренні порушених проблем. Так, професор Віталій Масненко та професор Сергій Корновенко висловилися щодо розвитку методології історичних досліджень упродовж ХХ — ХХІ ст. Директорка інституту професорка Наталка Земзюліна актуалізувала проблему становища Польщі за наслідками першої світової війни. Професор Анатолій Морозов звернув увагу присутніх на економічні наслідки «Великої війни» початку ХХ ст.

Учасники заходу, який тривав понад дві години, відзначили доцільність семінару, актуальність порушених питань,  обмінялися баченням ключових напрямків розвитку міжнародної політики і світової економіки початку ХХ ст. та викликаних ними тривалих тенденцій суспільно-економічного, політичного та культурно-ідеологічного життя.

Ігор Фареній, прфесор кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки

                                                                                                                  Пресслужба Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького