Контактна інформація національного порталу Горизонт 2020 в Україні:

Вул. Антоновича (Горького), 180, кімн. 801 (8 поверх), Київ, 03680

Телефон/факс: +38 044 529 0332

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.


У 2015 році Україна стала асоційованим членом Рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт 2020». Дане членство надало українським учасникам рівноправний статус з їхніми європейськими партнерами, а також відкрило можливості впливу на формування змісту Програми.

«Горизонт 2020» — це найбільша програма Європейського Союзу з фінансування науки та інновацій з загальним бюджетом близько 80 млрд. євро, розрахована на 2014 – 2020 роки.

Програма сконцентрована на досягненні трьох головних завдань:

- Зробити Європу привабливим місцем для першокласних науковців;

- Сприяти розвитку інноваційності та конкурентоспроможності європейської промисловості і бізнесу;

- За допомогою науки вирішувати найбільш гострі питання сучасного європейського суспільства.

Відповідно до цих завдань, Програма «Горизонт 2020» поділена на три основні напрямки:

  1. Передова наука, яка є відкритою для високоякісних індивідуальних та командних дослідницьких проектів в усіх галузях знань, включаючи гуманітарні;
  2. Лідерство у галузях промисловості, в яких фінансується розробка нових технологій і матеріалів, включно з ICT та космічні дослідження; крім того, в межах цього напряму доступні фінансові інструменти для впровадження інновацій у малому та середньому бізнесі;
  3. Суспільні виклики, з широким спектром дослідницьких проектів від поліпшення якості транспорту, їжі, системи охорони здоров’я та безпеки до питань європейської ідентичності і культурної спадщини.

Три зазначені напрямки, у свою чергу, поділені на кілька тематичних конкурсів кожен. Щодва роки, Європейська Комісія, готує і публікує Робочі Програми для кожного окремого конкурсу. Слід розуміти, що в абсолютній більшості конкурсів програми «Горизонт 2020» (окрім EuropeanResearchCouncil та MarieSkłodowska-CuireActions з розділу Передова наука) фінансування здійснюється за принципом "згори донизу", тобто лише щодо пріоритетних для Європейської Комісії тем досліджень.

Основні умови участі у проектах програми Горизонт 2020 – актуальна дослідницька тема, щонайменше два партнери з європейських країн (країни-члени ЄС або країни, асоційовані члени програми «Горизонт 2020») і заявка англійською мовою розміром 10-15 сторінок, в залежності від типу проекту. Детальні умови участі, інформація про дедлайни і відкриті конкурси, зрештою, електронна система подачі заявок містяться на Порталі учасників Європейської Комісії.

Детальнішу інформацію про програму можна знайти на українському національному порталі програми Горизонт 2020  і на сайтах Європейської Комісії, присвячених Програмі: офіційному сайті «Горизонт 2020», та Порталі учасників. Також, чимало корисної інформації міститься на сайті проекту Bilat-Ukraina, головною метою якого є сприяння науково-технічній співпраці України з ЄС. Зокрема, з сайту можна завантажити посібник по програмі «Горизонт 2020», розроблений спеціально для українських науковців, де стисло та інформативно викладена інформація про різні типи конкурсів, схем фінансування всередині «Горизонт 2020», головні умови участі, складання заявки, бюджету, а також інформація стосовно системи пошуку партнерів.

Інформацію взято з сайту МОН України http://mon.gov.ua/activity/mizhnarodni-zvyazki/uchast-u-programax-es-erazmus-ta-gorizont-2020/gorizont-2020.html

Далі Вашій увазі представлені змістовні презентації з висвітленням окремих питань щодо участі у програмі «Горизонт 2020»:

  1. «Дослідницькі інфраструктури у програмі ЄС "Горизонт 2020". Можливості участі для України», М. Я. Гороховатська;
  2. «Юридичні аспекти підготовки та виконання проектів програми ЄС "Горизонт 2020"», Л. І. Никируй; 
  3. «Основні етапи підготовки та подання проектів на відкриті і майбутні конкурси програми "Горизонт 2020"», І. І. Кульчицький;
  4. «Українські учасники в проектах "Горизонт 2020": фінансова сторона», В. М. Якубів.